Zahlédla jsem v knihovně malou nenápadnou knížku, na které byl světle modrý nápis KNIHA SLOU, a pomyslela jsem si, že do hledáčku akvizitorky se konečně dostaly i současné slovenské tituly. Prima. Asi nějaká sbírka citátů.

Vzala jsem knížku do ruky: Kamila Boudová, Průvodce pomalým životním stylem, Bizbooks, Albatros Media a. s.; zježily se mi chloupky na zátylku. Nepatřím k těm, kdo za žádnou cenu nepřijímají anglické výrazy v českém jazyce, ale foneticky přepsané slovo „slow“, bylo i na mě trochu moc. Přesto jsem knihu otevřela.

 


No jistě, rádoby líbivé fotky z fotobanky, čisté grafické zpracování (stránkování možná trochu výstřední). Zpátky na stůl mezi ostatní „nastražené“ tituly jsem ji ale nevrátila. Uvědomila jsem si, co jsem právě udělala. Na základě několika rychlých vjemů jsem knihu odsoudila. Žádné „pomalosti“ jsem nedala šanci… Tak jsem si ji vzala domů.
Tam jsem prozkoumala:

  • jednotlivé květy pečlivě vystříhané z papíru – fotografie na obálce knihy
  • geometricko-harmonické ilustrace Barbary Gryömyör
  • oblečení, barvu rtěnky i ofinku autorky – na fotce Pavla Kudivaniho
  • preciznost vyznačení autorských práv ke každému z obrázků ze Shutterstocku

… a bylo mi to sympatické.

Teprve pak jsem se do pomalé knihy pomalu začetla a nechala se tou pomalostí prostoupit. Byl to osvěžující zážitek. Kamila upozorňuje na mnohé aspekty života, do kterých můžeme pomalost pozvat na návštěvu. Věnuje se nakupování, výrobě i opravování; vaření, rytmu jídla i pěstování; módě, úklidu, práci i odpočinku; mezilidským vztahům. Nezůstává ale na povrchu, ví, že pomalý rytmus je změna mysli. Propojuje pro nás momenty, které třeba ani nevnímáme. Hovoří o našich sestrách, které pro nás šijí oblečení v Asii v nelidských podmínkách, o tom, co se stane, když smícháte celulózu s bělidlem, o hořících skládkách. Není to ale žádné mentorování, bytí je tu prostě priorita. Čistá a jednoduchá. Kořením jsou peprná slůvka, která občas zasvítí v jinak lahodně znějícím jazyku. 

Jsem vděčná náhodě, že mě k této knize přivedla. Nebo to nebyla náhoda?

 

Kateřina Minková